Domy z bali drewnianych wyróżniają się oryginalnym wyglądem i sprzyjającym zdrowiu człowieka mikroklimatem. Można w nich mieszkać przez cały rok lub użytkować je w porze letniej, jednak w tym pierwszym przypadku trzeba zadbać o odpowiednie docieplenie budynku. Jak ocieplić dom z bali drewnianych? Jaka technologia termoizolacyjna sprawdzi się tu najlepiej? Zapraszamy do lektury!
Czy dom z bali musi być ocieplony?
Drewno jest dobrym izolatorem termicznym ze względu na swoją porowatą strukturę, która zatrzymuje powietrze wewnątrz materiału, co utrudnia ucieczkę energii cieplnej z wnętrz. Nie jest to jednak wystarczający izolator w polskich warunkach klimatycznych, zwłaszcza jeśli chcemy zainwestować w całoroczny dom z bali drewnianych. Dodatkowa izolacja może znacząco poprawić efektywność energetyczną budynku, zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania domu zimą i chłodzenia latem. To z kolei przekłada się na niższe rachunki za energię. Ocieplenie domu z bali niesie za sobą również inne korzyści takie jak:
- zwiększenie komfortu użytkowania budynku,
- wzmożona ochrona drewnianej konstrukcji przed wilgocią,
- ograniczenie występowania mostków termicznych.
Wykonanie termoizolacji w domu z bali drewnianych przyczynia się również do przedłużenia żywotności budynku.
Jak ocieplić dom z bali?
Najwięcej ciepła ucieka z budynku przez dach, podłogi oraz nieszczelne okna i drzwi. W pierwszej kolejności należy więc wykonać badanie termowizyjne, aby ustalić którymi drogami następuje największa ucieczka energii cieplnej. Oczywiście jest to zalecenie dla domów z bali, które są już w użytku, ale nie mają dodatkowej termoizolacji. W przypadku dopiero powstających obiektów warto uwzględnić ocieplenie domku jako jeden z etapów budowy. Jak uszczelnić domek z bali i zatrzymać ciepło w jego wnętrzu? Do wyboru mamy aż kilka różnych technologii, które można ze sobą łączyć wedle potrzeb lub wybrać spośród nich tylko jedną.
Ocieplenie ścian wewnętrznych w domku z bali
Do ocieplenia ścian wewnętrznych w domu z bali drewnianych możemy wykorzystać wełnę mineralną lub z włókna szklanego. Coraz częściej stosuje się w tym celu również wełnę drzewną w formie prostokątnych płyt. Montaż wełny jest dość czasochłonnym i pracochłonnym zadaniem, które trzeba zrealizować z najwyższą starannością, aby uniknąć powstawania mostków cieplnych. Jedną z najważniejszych zasad jest też odpowiednie zabezpieczenie drewnianej konstrukcji przed wilgocią. Wysokiej jakości paroizolacja zapewni optymalną wentylację i ochroni drewno przed zagrzybieniem.
Dużo szybszym i prostszym sposobem na ocieplenie domu z bali od wewnątrz jest wykonanie izolacji natryskowej pianką PUR. Polega to na aplikacji dwuskładnikowej pianki poliuretanowej bezpośrednio na powierzchnię, która ma zostać ocieplona. Proces ten odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu natryskowego, który miesza oba składniki w momencie aplikacji, co powoduje ich ekspansję i utwardzenie się pianki. Pianka PUR po nałożeniu rozpręża się, wypełniając wszystkie szczeliny, pęknięcia oraz wszelkie trudno dostępne miejsca, tworząc ciągłą i zwartą warstwę izolacyjną. W ten sposób termoizolacja staje się bardzo szczelna, co znacząco poprawia efektywność energetyczną budynku, eliminuje mostki termiczne i zapewnia doskonałą izolację termiczną oraz akustyczną. Dodatkowo pianka PUR jest odporna na wilgoć, co przyczynia się do ochrony budynku przed wilgocią i poprawia jego trwałość.
Nieco rzadziej stosowane jest ocieplenie domu z bali celulozą. Ma ona postać granulatu, który aplikuje się w wykonane wcześniej szczeliny w ścianach wewnętrznych. Taka izolacja jest skuteczna, jeśli zostanie wykonana poprawnie przez doświadczonych fachowców. Ani zbyt ciasna, ani zbyt luźna aplikacja celulozy nie zagwarantuje wysokiej efektywności energetycznej budynku. W dodatku trzeba zabezpieczyć ten materiał izolacyjny przed działaniem ognia. Robi się to przy pomocy środków chemicznych, które nie pozostają bez wpływu na zdrowie człowieka.
Ostatnim sposobem na ocieplenie ścian wewnętrznych w domku z bali przy pomocy kulek z polistyrenu i keramzytu. Oba materiały oferują podobne korzyści, w tym poprawę izolacyjności termicznej i akustycznej ścian wewnętrznych. Wybór pomiędzy nimi może zależeć od specyficznych wymagań projektu, takich jak obciążenie strukturalne, potrzeby izolacji akustycznej, czy preferencje dotyczące materiałów budowlanych. Niezależnie od wyboru, ważne jest, aby instalacja została przeprowadzona przez doświadczonych specjalistów, co zapewni trwałość i skuteczność izolacji na lata.
Dom z bali. Izolacja termiczna ścian zewnętrznych
Drewniana elewacja jest znakiem rozpoznawczym domków z bali. Jak skutecznie ocieplić ściany zewnętrzne, by nie popsuć oryginalnego wyglądu fasady? Z pomocą przychodzi warstwowy układ termoizolacji, który składa się z:
- deski zewnętrznej lub bali drewnianych o określonej w projekcie grubości,
- folii wiatroizolacyjnej,
- właściwej izolacji cieplnej w postaci np. wełny mineralnej,
- folii paroizolacyjnej,
- boazerii o wybranej grubości.
Izolacja ścian zewnętrznych w domku z bali wymaga starannego planowania i wykonania, aby zachować estetykę konstrukcji drewnianej, a jednocześnie zapewnić wysoką efektywność energetyczną budynku. Metody termoizolacji mogą różnić się w zależności od warunków klimatycznych panujących na danym terenie (np. domki z bali zlokalizowane na południu Polski będą wymagały lepszej termoizolacji niż te wybudowane w centrum kraju), specyfiki działania wykonawcy oraz preferencji i możliwości finansowych inwestora.
Jeśli jesteś zainteresowany wybudowaniem domu z bali drewnianych, zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy – Energo-Haus. Jesteśmy w stanie pomóc na każdym etapie inwestycji – od przygotowania projektu przy współpracy z jednym z zaprzyjaźnionych z nami biur architektonicznych, po wykonanie termoizolacji i wykończenie wnętrz. Zapraszamy do współpracy! Działamy na terenie całego kraju!