Domy z Drewna

Previous slide
Next slide

Domy energooszczędne

 Rosnące ceny paliw oraz konieczność ochrony środowiska naturalnego pociągają za sobą upowszechnienie technologii energooszczędnych we wszystkich dziedzinach. Tendencje te, wspierane uregulowaniami prawnymi, nie omijają także budownictwa. Ich wyrazem są, z jednej strony, programy wsparcia w finansowaniu budowy domów energooszczędnych, a z drugiej zaostrzanie normatywnych wymagań technicznych.

 Czy jednak, z punktu widzenia indywidualnego inwestora, warto zainteresować się budownictwem energooszczędnym? Z pewnością tak, chociażby ze względu na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania domu, które stanowią najpoważniejszy element budżetu związanego z eksploatacją budynku. Z technologii mających wpływ na oszczędzanie energii warto szczególnie podkreślić znaczenie izolacji termicznej przegród zewnętrznych oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji). Ta ostatnia oprócz oszczędności energii ma duże znaczenie dla zdrowia i komfortu życia mieszkańców.

 Co w praktyce oznacza dom energooszczędny? To dom, który pobiera mało energii i mało jej traci – istotne jest to, by ją jak najbardziej efektywnie wykorzystać. Domy energooszczędne mają mniejsze zużycie prądu, ogrzewania i ciepłej wody. Efekt uzyskujemy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- zwartej bryle budynku, odpowiedniemu usytuowaniu na działce, izolacji, czy przemyślanemu rozkładowi pomieszczeń. Duże przeszklenia pozwalają maksymalnie wykorzystać światło słoneczne i jego ciepło. Na uwagę zasługuje też wykorzystanie kolektorów słonecznych (pozyskujemy dodatkową energię), czy rekuperatorów, pozwalających na odzyskiwanie ciepła z powietrza wydostającego się z domu. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione początkowo koszty często zwracają się już po kilku latach.

Projekty domów energooszczędnych to oferta dla każdego, komu zależy na optymalizacji kosztów utrzymania domu i na ekologii.

 Energooszczędność domu w zasadzie nie wprowadza ograniczeń, co do liczby kondygnacji, czy powierzchni. Warto przed wyborem projektu oszacować własne potrzeby, zastanowić się, jakiego domu potrzebuje nasza rodzina, by żyć w nim komfortowo. Wybierajmy projekty optymalne do potrzeb. Bez względu na to, czy planujemy budowę małego domu, czy chcemy wybudować rodzinne gniazdo dla pokoleń- zawsze może to być dom energooszczędny. Nie obawiajmy się też wyższych kosztów na etapie budowy. Projekty domów energooszczędnych generują zwykle różnice rzędu kilkunastu procent, które szybko się zwrócą w czasie użytkowania domu. Ponadto, mądrze planując, możemy etapować pewne prace.

ENERGO-Comfort

Nasza autorska wersja adaptacji każdego projektu domu do wersji energooszczędnej, ekologicznej i jednocześnie

komfortowej z punktu widzenia użytkowania domu to właśnie ENERGO-Comfort. W wersji tej modyfikujemy klika standardów technicznych zawartych w tradycyjnych projektach do opcji energooszczędnych z jednoczesnym użyciem materiałów klasy PREMIUM i ekologicznych (np. płyty OSB bez formaldehydu), izolacje ścian z ekologicznego materiału izolacyjnego (ekofibry-isocell grubości 20 cm), oraz wełny mineralnej na elewacji zewnętrznej grubości 15 cm (pozwala to na ,,oddychanie” ścian budynku). Ściany wykonane w tej technologii mają bardzo dobry wsp. oporu cieplnego jest i jest on nawet niższy od normy dla domu pasywnego (W=0,091[m2K/W]; norma dla domu pasywnego wyn. W=0,12 [m2K/W] natomiast dla domu energooszczędnego W=0,20 [m2K/W]).

Dachy izolujemy pianą PUR gr. 18 cm oraz wełną mineralną grubości 10 cm (co łącznie odpowiada 36 cm tradycyjnej wełny).
Przegroda dachu izolowana w ten sposób daje gwarancję likwidacji tzw. ,,mostków termicznych” w konstrukcji dachu i zapewnia wysoki współczynnik termoizolacyjności nie przekraczający 0,12 [m2K/W]; tutaj norma dla domu energooszczędnego W=0,20 [m2K/W]

Specjalnej konstrukcji płyta fundamentowa (lub fundament) posiada izolacje z płyt płyt XPS oraz dodatkowo specjalnej membrany- alufox. Oba te materiały wraz z naszym innowacyjnym sposobem montażu pozwalają uzyskać wsp. izolacyjności W=0,12 [m2K/W] i

Ściany wewnętrzne budujemy stosując płyty dźwiękoszczelne Knauf AKUSTIK oraz wełnę dźwiękoszczelną ACOUSTIC zapewniając w ten sposób komfort akustyczny w pomieszczeniach.

Impregnaty do drewna oraz materiały izolacyjne które stosujemy posiadają atesty ekologiczne.
 
Pomimo stosowania wysokiej jakości materiałów budowlanych w naszych realizacjach, nasze ceny są relatywnie niskie w odniesieniu do wysokiej jakości budowanych domów. Niskie ceny finalne uzyskujemy dzięki skróconemu etapowi produkcji (system prefabrykowany), niskim marżom na surowce (posiadamy własny tartak), wysokim upustom wypracowanym przez lata u naszych dostawców oraz nierozbudowaną strukturą administracyjną przedsiębiorstwa.

Zapraszamy do korzystania z naszych usług !