Jakie są różnice między domami szkieletowymi a tradycyjnymi domami murowanymi?

Czy warto budować dom szkieletowy? Ile kosztuje szkieletowy dom? Jak długo przetrwa dom szkieletowy? Jeśli zastanawiasz się nad tymi tematami, to zapraszamy do lektury! Ten wpis jest dla Ciebie!

Konstrukcja i materiały używane w domach szkieletowych i murowanych

Jak długo przetrwa dom szkieletowy? Dwa, trzy pokolenia, a nawet więcej, jeśli dom będzie regularnie przeglądany, a użyte materiały będą wysokiej jakości. Impregnacja drewna, kontrola izolacji, naprawy, wydłużą żywotność konstrukcji. Dom szkieletowy opiera się na drewnianym szkielecie, a drewniane belki stanowią konstrukcję. Puste przestrzenie między belkami są wypełnione materiałami izolacyjnymi, takimi jak wata celulozowa, wełna mineralna, czy pianka poliuretanowa. Budowa domów szkieletowych jest szybsza w porównaniu do domów murowanych, bo lekkie drewno pozwala na szybki montaż. Jeśli chodzi o domy murowane, opierają się na ścianach nośnych, które są odpowiedzialne za podtrzymywanie całej konstrukcji budynku. Głównymi materiałami są cegła, beton, pustaki, w zależności od regionu i stylu architektonicznego. Domy murowane izolują od hałasów zewnętrznych i są odporne na działanie wilgoci oraz na ogień. Budowa domów murowanych jest droższa ze względu na cięższe materiały i wieloetapową konstrukcję. Taki dom może przetrwać nawet kilkaset lat.

Wytrzymałość i trwałość domów szkieletowych i murowanych

Drewno używane w domach szkieletowych jest trwałe, gdy jest odpowiednio wyselekcjonowane i zaimpregnowane przed szkodliwymi czynnikami. Domy szkieletowe całoroczne wytrzymają działanie wiatru, śniegu i czynników atmosferycznych przez wiele lat. Wypełnienie przestrzeni między belkami szkieletowymi, materiałami izolacyjnymi poprawiającymi wytrzymałość termiczną budynku, obniży koszty ogrzewania. Izolacja chroni drewno przed zmianami temperatury i wilgotnością. Impregnacja drewna związkami ochronnymi zwiększa wytrzymałość na działanie grzybów, pleśni i insektów, wydłużając żywotność drewnianej konstrukcji. Domy murowane są budowane z betonu, cegieł. Cegła i beton, są odporne na działanie ognia, co wpływa na bezpieczeństwo i trwałość budynku. Taki dom jest bardziej odporny działanie wilgoci, pod warunkiem, że będzie odpowiednio ogrzewany i wentylowany.

Izolacja termiczna i akustyczna w domach szkieletowych i murowanych

Czy warto budować dom szkieletowyDomy szkieletowe zyskały uznanie w krajach Skandynawskich i Kanadzie. Cieszą się dużą popularnością ze względu na to, że są z drewna, czyli materiału organicznego. Domy szkieletowe są tak projektowane, tak, aby minimalizować utratę ciepła. Skuteczna izolacja termiczna przekłada się na mniejsze zużycie energii na ogrzewanie w Szwecji, Norwegii, czy Danii oraz Polsce. Grubsze ściany w domach murowanych powodują, że izolacja termiczna w domach murowanych zależy od grubości ścian. Mur zatrzymuje ciepło, stabilizując temperaturę wewnątrz budynku. A co z izolacją akustyczną? Domy szkieletowe są podatniejsze na przenikanie dźwięków, ze względu na konstrukcję szkieletu. Izolacja pomaga w pewnym stopniu. Ściany murowane, ze względu na szerokość, lepiej izolują od dźwięków zewnętrznych.

Elastyczność i możliwość dostosowania w domach szkieletowych i murowanych

Domy szkieletowe całoroczne, umożliwiają budowę niemal każdego projektu. Drewniany szkielet jest łatwy do przeróbki w przyszłości. Rozbudowa domu szkieletowego jest łatwiejsza w przeciwieństwie do domów murowanych, gdzie ograniczeniem są ściany nośne. Dodanie nowego skrzydła, werandy czy poddasza jest możliwe. Domy szkieletowe są budowane z gotowych materiałów, co pozwala na szybsze wejście do własnego domu. Pomimo trwałej struktury ścian nośnych, domy murowane pozwalają tylko na niektóre modyfikacje we wnętrzu, z użyciem materiałów wykończeniowych, takich jak karton gips, czy panele drewniane.

Koszty budowy i utrzymania domów szkieletowych i murowanych

Ile kosztuje szkieletowy dom? Koszty budowy dla domu murowanego to ok. 4000 zł/mkw, dom szkieletowy zbudujemy za ok. 2500 zł/mkw. Koszty wykończenia są podobne. Różnica tkwi w kosztach robocizny i materiałów budowlanych. Jeśli chodzi o koszty utrzymania, to domy szkieletowe błyskawicznie się nagrzewają i bardzo długo trzymają temperaturę. W przypadku domu murowanego budynek będzie potrzebował na nagrzanie się dużo więcej czasu. To, jakie będą rachunki, zależy od klimatu, miejsca, gdzie, stoi budynek, projektu, zastosowanych materiałów, termoizolacji oraz systemów grzewczych zamontowanych w czasie budowy.