Domy z Drewna

elewacja domu drewnianego zimą

Jak dbać o drewniane elewacje domów zimą? Ochrona przed trudnymi warunkami atmosferycznymi

Drewniana elewacja dodaje ciepła i przytulnego charakteru każdemu domowi. Ponadto efektownie wpisuje się w otoczenie, współgrając zarówno z zielenią pobliskich drzewostanów, jak i modernistycznym stylem miejskim. Przy tworzeniu drewnianej elewacji można korzystać z różnych gatunków drewna, co pozwala wykreować przyciągającą spojrzenia i zróżnicowaną pod kątem kolorystycznym fasadę. Tylko jak o nią zadbać, aby przez lata prezentowała się ona nienagannie? Poznaj najlepsze sposoby na zabezpieczenie drewnianych elewacji przed zmienną pogodą!

Drewniane elewacje domów – jak szkodzą im zmienne czynniki atmosferyczne?

Elewacja z drewna przez cały czas eksponowana jest na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak intensywne promieniowanie ultrafioletowe, deszcz, śnieg, mróz, upały oraz duża wilgotność powietrza. Niestety nie pozostaje to bez wpływu na jej stan techniczny i atrakcyjny wygląd. Jeśli od samego początku nie zadbasz o staranną ochronę drewnianej fasady przed zmienną pogodą, szybko zauważysz:

  • pojawiające się na niej odbarwienia,
  • pojawiające się na niej naloty, osady, porosty,
  • blaknięcie kolorów fasady,
  • łuszczenie się warstwy lakierniczej,
  • ogólne zużycie drewna – pęknięcia, uszkodzenia mechaniczne elewacji,
  • rozwijające się w fasadzie grzyby i pleśnie, które jeszcze bardzo przyspieszą niszczenie drewnianej elewacji,
  • problemy z dopasowaniem stolarki okiennej i drzwiowej podczas jej wymiany lub naprawy.

Drewniane elewacje domów najgorzej znoszą okres jesienno-zimowy, kiedy to opady atmosferyczne i wysoka wilgotność powietrza sprzyjają ich degradacji. Na szczęście możliwa jest skuteczna ochrona przed warunkami atmosferycznymi!

Ochrona elewacji drewnianych – systematyczna konserwacja ma znaczenie!

Konserwację drewnianej elewacji najlepiej przeprowadzić w czasie późnej wiosny lub lata, ponieważ pogoda w tym okresie sprzyja szybszemu wysychaniu belek. Proces konserwacji rozpoczynamy od dokładnego umycia fasady przy pomocy ciepłej wody z szarym mydłem lub innym łagodnym detergentem np. płynem do naczyń. Następnie należy pozostawić deski do całkowitego wyschnięcia. Dopiero kiedy elewacja będzie sucha, można rozpocząć pracę z impregnatem. Wcześniej zalecamy jednak zabezpieczenie okien i drzwi specjalną taśmą, aby uniemożliwić przypadkowy kontakt stolarki z preparatem. Impregnat do drewna to środek, który wnika w głąb drewnianej elewacji i zabezpiecza ją przed wilgocią i szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Dodatkowo podkreśla on kolor fasady, a także umożliwia delikatną zmianę jej odcienia. W zależności od wybranego impregnatu do jego aplikacji można wykorzystać pędzle, wałek malarski lub aplikator ciśnieniowy.

Ochrona elewacji drewnianych – na co zwrócić uwagę przy zakupie impregnatu?

Impregnat powinien być w stanie głęboko wniknąć w strukturę drewna, zapewniając tym samym skuteczną ochronę nie tylko na powierzchni elewacji, ale także wewnątrz drewnianych belek. Dobry środek, oprócz substancji chroniących drewno przed wilgocią (hydrofobowych), zawiera także składniki grzybobójcze i zapobiegające rozwojowi mchu oraz atakom szkodników. Ponadto impregnat musi być dostosowany do warunków zewnętrznych, co oznacza, że powinien wykazywać odporność na wilgoć, promieniowanie UV, zmiany temperatury i inne warunki pogodowe. Istotne jest również to, aby impregnat zapewniał długotrwałą ochronę, co pozwoli uniknąć częstego nakładania produktu. 

Tradycyjna metoda aplikacji impregnatu do drewna – wałkiem lub pędzlem – jest dość czasochłonna, ale umożliwia precyzyjne i równomierne nałożenie preparatu na fasadę. Znacznie szybciej i nie mniej skutecznie pracuje się przy zastosowaniu natrysku ciśnieniowego. Polecamy tę metodę zwłaszcza przy dużych powierzchniach. Istnieje również metoda polegająca na zanurzeniu drewnianych desek w impregnacie – kąpiel impregnacyjna – którą najczęściej stosuje się w warunkach przemysłowych np. podczas przygotowywania prefabrykatów do budowy domów modułowych i szkieletowych, w czym specjalizuje się nasza firma – Energo-Haus.

Elewacja z drewna – jak o nią zadbać po zimie?

Po zimie warto sprawdzić stan drewnianej elewacji, aby zachować jej estetykę i trwałość przez długie lata. Najpierw należy oczyścić powierzchnię z ewentualnych zabrudzeń, myjąc ją wodą z detergentem lub szczotkując przy pomocy szczotki z miękkim lub średnim włosiem. Następnie trzeba ocenić stan impregnatu – jeśli jest uszkodzony, konieczne może być nałożenie nowej warstwy. Do wyboru są preparaty bezbarwne oraz z pigmentem. Ani jedne, ani drugie nie zasłaniają naturalnego rysunku drewna. Barwiące lakierobejce nadają fasadzie jedynie delikatny kolor. Jak widać, zabezpieczenie domu z drewna, a właściwie jego elewacji przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi, nie jest skomplikowanym zadaniem. Na pewno trzeba poświęcić temu trochę czasu i uwagi, ale korzyści płynące z regularnej konserwacji drewnianej elewacji, są tego warte. Dom będzie prezentować się wspaniale niezależnie od pory roku.