Domy szkieletowe oraz całoroczne domy z bali z roku na rok zyskują na popularności. Wśród ich największych zalet możemy wymienić szybki czas budowy, wysoką efektywność energetyczną oraz przyjazny człowiekowi mikroklimat. Zastanawiasz się nad postawieniem domu w technologii szkieletowej, ale masz obawy dotyczące trwałości tego typu inwestycji? Na temat wytrzymałości domów z drewna krąży wiele mitów, z którymi chętnie rozprawimy się w dzisiejszym wpisie. Poznaj czynniki, które decydują o trwałości drewnianych domów!
Domy z drewna – czynniki, które w największym stopniu wpływają na ich trwałość
Chyba nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, jeśli powiemy, że największe znaczenie dla trwałości całorocznych domów z bali oraz domów szkieletowych, ma jakość surowca. Nie każde drewno nadaje się do realizacji tego typu inwestycji. Najlepsze jest czterostronnie strugane drewno sosnowe, które posiada certyfikat C24. Wspomniany wyżej surowiec musi przejść staranną obróbkę ciesielką i charakteryzować się wilgotnością na poziomie 18%, co uzyskuje się poprzez suszenie komorowe. Na tym jeszcze nie koniec. Drewno konstrukcyjne przeznaczone do budowy domów szkieletowych i tych z bali należy zabezpieczyć przed wilgocią, zagrzybieniem, ogniem oraz działalnością insektów. Robi się to poprzez impregnację surowca specjalnymi preparatami, które zawierają m.in. związki boru. Każde odstępstwo od restrykcyjnych wymagań względem surowca – nieodpowiedni gatunek drewna, zbyt mała gęstość usłojenia, zbyt wysoka wilgotność czy niedokładna impregnacja, w krótszym lub dłuższym czasie, odbije się negatywnie na trwałości całej konstrukcji.
Wytrzymałość domów z drewna – doświadczenie wykonawcy też ma znaczenie!
Wybór doświadczonej firmy, która od lat zajmuje się budową domów w technologii szkieletowej oraz stawianiem całorocznych domów z bali, to jedna ze składowych sukcesu inwestycji. Wykonawca, który zna wymienione wyżej technologie od podszewki i który ma ugruntowaną wiedzę techniczna popartą ciągłą praktyką, to prawdziwy skarb. Zatrudnienie takiego fachowca wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia błędów wykonawczych, które, jak wiadomo, mogą obniżyć trwałość domów z drewna. Co więcej, wykwalifikowana ekipa montażystów będzie wiedzieć, jak radzić sobie z problemami, które niespodziewanie pojawią się na budowie, a także doradzi w kwestii np. izolacji, rodzaju elewacji czy też sposobu wykończenia dachu. Nasza firma – Energo-Haus może się pochwalić ponad 22-letnim doświadczeniem w branży budownictwa drewnianego. Wykonujemy domy z drewna całoroczne na podstawie projektów przygotowanych przez zaprzyjaźnione pracownie projektowe. Na życzenie inwestora jesteśmy w stanie zaadaptować dom z drewna do wersji energooszczędnej. Współpraca z nami to gwarancja zadowolenia.
Całoroczne domy z drewna i ich największe zalety
Starannie zaprojektowany i wykonany z dbałością o detale dom szkieletowy lub dom z bali może być tak samo trwały i ciepły, jak budynek postawiony w tradycyjnej technologii murowanej. Za realizacją tego rodzaju inwestycji przemawia wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:
- szybki czas realizacji – domy modułowe i z bali powstają z prefabrykatów, które są osadzane na przygotowanym wcześniej fundamencie. W zależności od złożoności projektu taki budynek może być gotowy do zamieszkania w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Na postawienie murowanego domu potrzeba, uśredniając, co najmniej 2 lat;
- wysoka efektywność energetyczna – drewno charakteryzuje się niską przewodnością cieplną, co oznacza, że jest świetnym izolatorem. W połączeniu z nowoczesną izolacją przeciwwilgociową sprawi, że w domu będzie przyjemnie chłodno latem i ciepło zimą;a
- łatwość rozbudowy – domy budowane w technologii szkieletowej mogą zmieniać się wraz z potrzebami domowników. Ich przebudowa, rozbudowa, a nawet demontaż, nie sprawiają większych problemów i nie wiążą się z bardzo dużym nakładem finansowym;
- zoptymalizowane koszty utrzymania budynku – w długofalowej perspektywie całoroczne domy drewniane są tańsze w utrzymaniu i łatwiejsze do naprawy niż domy murowane;
- przyjazny mikroklimat – drewno w naturalny sposób reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniach, dzięki czemu w drewnianym domu panuje lepszy mikroklimat niż w budynkach z betonu.
Domy szkieletowe oferują dużą elastyczność architektoniczną i pozwalają na łatwe wprowadzanie zmian w układzie przestrzennym, nawet po zakończeniu budowy. Są także stosunkowo lekkie, co sprawia, że można je postawić na gruncie o niższej nośności, gdzie wybudowanie tradycyjnej konstrukcji murowanej, byłoby ryzykownym posunięciem.
Ile kosztuje dom z bali lub modułowy i czy warto na nim oszczędzać?
Koszt budowy domu z bali lub domu modułowego może znacząco różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja inwestycji, zastosowane materiały, sposób wykończenia budynku, a także stopień trudności samego projektu. Trudno operować tu konkretnymi kwotami, ponieważ każdy inwestor ma swoje potrzeby i oczekiwania dotyczące realizacji, a kosztorys prac zawsze ustalany jest indywidualnie dla każdego zlecenia.
Co do oszczędności na materiałach i usługach, to doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że współczesne realia rynkowe nie sprzyjają osobom planującym budowę domu i to niezależnie od wybranej technologii. Niemniej jednak nie polecamy dróg na skróty ani zgniłych kompromisów. Oszczędzanie na materiałach czy pracach wykonawczych w takim przypadku może doprowadzić do problemów strukturalnych, niskiej efektywności energetycznej i potencjalnie wyższych kosztów utrzymania budynku w przyszłości. Dom to miejsce, w którym pragniemy czuć się dobrze i bezpiecznie. Tylko zastosowanie pierwszorzędnych materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych oraz staranny dobór wykonawców da Ci gwarancję, że tak właśnie będzie.