Domy z Drewna

budowa domu modułowego

Kiedy najlepiej zacząć budowę domu modułowego?

Dom jednorodzinny zbudowany w technologii drewnianej to doskonały wybór, jeśli zależy Ci na szybkim czasie realizacji inwestycji oraz niższym koszcie robocizny. Taki budynek można w pełni dostosować do potrzeb całej rodziny, a co najważniejsze – nie ma z tym problemu nawet po wielu latach od zakończenia budowy, ponieważ domy modułowe można z łatwością rozbudowywać i przebudowywać wedle potrzeb. Jaki jest najlepszy czas na budowę domu modułowego? Czy z rozpoczęciem prac trzeba czekać do wiosny?

Planowanie budowy domu modułowego. Od czego zacząć?

Jak zapewne się domyślasz, planowanie budowy domu modułowego należy rozpocząć od spotkania z ekspertem i dokładnego określenia swoich potrzeb mieszkaniowych. Warto rozejrzeć się za sprawdzonym i doświadczonym wykonawcą, który wie wszystko na temat stawiania budynków w technologii drewnianej. Nasza firma – Energo-Haus – działa w tej branży już od ponad dwóch dekad. Do budowy domów szkieletowych wykorzystujemy materiały najwyższej jakości oraz stosujemy nowoczesne rozwiązania w zakresie montażu izolacji i instalacji. Współpracujemy z kilkoma renomowanymi biurami architektonicznymi, które przygotowują dla nas gotowe i indywidualne projekty domów modułowych. Tylko od Ciebie zależy, na który z nich się zdecydujesz. Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając projekt architektoniczny domu modułowego?

 • Wielkość i kształt działki budowlanej,
 • potrzeby mieszkaniowe domowników,
 • funkcjonalność i układ przestrzenny,
 • efektywność energetyczną budynku,
 • budżet przeznaczony na realizację inwestycji.

Gotowe projekty architektoniczne w pewnym stopniu można zaadaptować do potrzeb przyszłych domowników, ale istnieją pod tym względem pewne ograniczenia. Projekty tworzone na indywidualne zamówienie są dużo droższe, ale za to dom jest „uszyty na miarę” Twoich potrzeb, preferencji i oczekiwań.

Jakie dokumenty są potrzebne do budowy domu modułowego?

Dzięki nowelizacji prawa budowlanego, która weszła w życie w styczniu 2022 roku budynki mieszkalne składające się z maksymalnie dwóch kondygnacji i o powierzchni zabudowy do 70m² można stawiać bez pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba załatwiać w tym przypadku żadnych formalności, konieczne jest bowiem zgłoszenie faktu budowy do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta. Do takiego zgłoszenia trzeba dołączyć:

 • projekt zagospodarowania działki,
 • projekt architektoniczno-budowlany przygotowany przez eksperta,
 • oświadczenie, że dom budowany jest do własnych potrzeb mieszkaniowych,
 • oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową, jeśli kierownik budowy nie zostanie wyznaczony.

W przypadku domów modułowych o powierzchni do 35 m² proces zgłoszeniowy jest uproszczony. Wymagane dokumenty to mapa z zaznaczonym planem budynku, poglądowe rysunki bryły oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy. Proces budowlany może zostać rozpoczęty po upływie 21 dni od daty złożenia kompletnego zgłoszenia, pod warunkiem, że organ nadzoru budowlanego nie wniesie sprzeciwu lub zastrzeżeń do planowanej inwestycji. Jeśli cały proces związany z obsługą formalności skończy się pomyślnie, to kiedy zacząć budowę domu modułowego? Zaraz wyjaśnimy!

Najlepszy czas na budowę domu modułowego? Kiedy zacząć prace montażowe?

Domy szkieletowe buduje się w ekspresowym tempie dzięki zastosowaniu gotowych prefabrykatów, które wytwarzane są w zakładach produkcyjnych. Po przetransportowaniu ich na plac budowy rozpoczyna się suchy montaż wszystkich drewnianych elementów, z których powstaje szkielet domu – ściany zewnętrzne, wewnętrzne oraz konstrukcja dachu. Dzięki temu, że nie stosuje się technologii mokrej, prace budowlane można rozpocząć niemal w każdym momencie, o ile pozwala na to pogoda. Wiosna i lato uznawane są za najlepszy czas na prowadzenie prac montażowych. Dni są długie i słoneczne, a opady występują sporadycznie, dzięki czemu praca idzie jak po maśle. 

Budowę domu modułowego można rozpocząć także wczesną jesienią, a nawet później, o ile warunki pogodowe będą sprzyjające. A co z sezonem zimowym? W zasadzie nie wyklucza on możliwości budowy, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że montaż prefabrykatów może być utrudniony ze względu na opady śniegu, mróz i krótki dostęp do światła naturalnego. W efekcie budowa może się trochę opóźnić. Ile trwa postawienie domu modułowego? W zależności od wielkości budynku i stopnia skomplikowania projektu może to potrwać od 3 do 6 miesięcy. Podsumowując, idealny miesiąc na rozpoczęcie budowy domu szkieletowego, to miesiąc ciepły i bez opadów, a więc okres od końca marca do początku października.

Czynniki wpływające na początek budowy domu modułowego

Rozpoczęcie budowy domu modułowego jest procesem, który wymaga starannego planowania i koordynacji. Decyzja o idealnym momencie na rozpoczęcie budowy zależy od wielu czynników, wśród których można wymienić:

 • warunki pogodowe,
 • dostępność materiałów i pracowników,
 • czas trwania procedur administracyjnych,
 • czas potrzebny na przygotowanie działki pod budowę,
 • dostęp do funduszy umożliwiających nieprzerwany ciąg prac budowlanych.

Dzięki współpracy z profesjonalistami Twój wymarzony dom modułowy powstanie bez zbędnych opóźnień i utrudnień. Skorzystaj z naszych usług, a przekonasz się, że budowa domu, nie musi być okupiona nerwami i stresem. Zapraszamy do współpracy!